Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Zamów silnik szczotkowy.

Sporo sprzętów, z którymi stykamy się codziennie i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, ogromne bądź małe, te silniki odmieniły nasze życie, a statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak działają te urządzenia.

Kto wynalazł i z czego składa się silnik na prąd stały?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki czołowych inżynierów połowy XIX w., takich jak np. Zénobe Gramme, Moritz Jacobi i Michael Faraday. Silniki na prąd stały składają się ze wirnika, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za wyjątkową niezawodność, jak również bezszelestne działanie.

Silniki DC nie tylko do profesjonalnego zastosowania

Teza, iż silniki prądu stałego są stosowane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są podzespołem pociągów czy samochodów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie sprezentujemy także naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczków DC używają także hobbyści do realizacji autorskich prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od cenionych marek.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]