Jak robi się topaz mistyczny?

Dowiedz się więcej o mistycznym topazie na www.mystictopaz.pl.

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat cieszącego się wielkim uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na początku mogłoby się wydać, iż to inny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są rezultatem odpowiedniej technologii produkcji – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany wpływowi dużej temperatury oraz pokrywany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, które ma topaz mistyczny zależą w szczególności od metalu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, powstający w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że kamień ma fioletowy kolor, niebieski z kolei jest skutkiem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Szczególnie dobre skutki przynosi wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii lub na Syberii.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak w poprzednim fragmencie wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go więc do produkcji wisiorków, pierścionków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do eleganckich kreacji – świetnie wygląda także na co dzień. Nie bez znaczenia jest też mnogość barw, sprawiająca, że prościej możemy dobrać ozdoby do danego stroju.