Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Szukasz szczegółowych informacji o biopsji fuzyjnej prostaty? Zajrzyj na www.scmkrakow.pl

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem formy oraz wielkości do kasztana jadalnego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowe jest jej regularne badanie. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, a także wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian rakowych. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego prawdopodobnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą regularnie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności z erekcją oraz ejakulacją, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. korzystanie z rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi czy alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]