Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

Jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących korekty stożka rogówki, kliknij tu.

Stożek rogówki to przypadłość, która w znacznym stopniu ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać kolejne choroby oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi chorobami oczu

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jakkolwiek ma wiele nocyceptorów. Mniej więcej w trzydziestego roku życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Jest to skutkiem osłabienia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, czasem występuje również widzenie podwójne. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie wada jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo okularów, później jednak niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą różnorodnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej efektywną metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Świetne efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie krótkowzroczności lub niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie eliminuje wadę wzroku.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]