Presbiopia, inaczej starczowzroczność, to jeden z samoistnych procesów wynikających ze zbliżania się do wieku starczego. Jej przejawem jest pogorszenie widzenia na nieduże odległości, co tak naprawdę uniemożliwia czytanie czasopism, korzystanie z smartfona czy komputera, pisanie, a także wykonywanie szeregu innych aktywności. Starczowzroczność jest rezultatem zachwiania zdolności oka do akomodacji bądź jej zupełnej utraty. Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być przepisanie szkieł korekcyjnych, jednak powoduje to sporo trudności. Szkła do bliży utrudniają widzenie dali, okulary dwuogniskowe najczęściej nie są wygodne, zaś modele progresywne z reguły nie są tanie. Idealnym wyjściem może być tym samym zlikwidowanie presbiopii dzięki zabiegowi.
Leczenie starczowzroczności. Z jakiego powodu jest konieczne?
Jak już nadmieniliśmy, leczenie starczowzroczności umożliwia ustrzeżenie się szeregu komplikacji przy podejmowaniu się codziennych, najprostszych czynności. Osoby mający to schorzenie (należy podkreślić, że w niektórych przypadkach pierwsze oznaki starczowzroczności ujawniają się zaraz czterdziestce) mają problemy z czytaniem czy korzystaniem z telefonu, jak również jazdą komunikacją publiczną (problemy ze sprawdzeniem planów jazdy) czy dokonywaniem zakupów (wręcz uniemożliwia przeczytanie opisu artykułu). Na domiar tego, przeciwnie do krótkowzroczności, starczowzroczność nie jest kompensowana przez zdolność wyraźniejszego widzenia dalszych obiektów, a noszenie szkieł korekcyjnych okazuje się dla chorego niewygodne. Należy też pamiętać, że wada ta się bezustannie zwiększa, a każde następujące 2 lata lata skutkują zazwyczaj osłabieniem widzenia o blisko ćwierć dioptrii.
Korekcja starczowzroczności – likwidacja wady w trakcie jednego zabiegu
Poza korekcją przy użyciu szkieł korekcyjnych, możliwe jest też leczenie starczowzroczności z zastosowaniem lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują konieczność zakładania okularów. Metody jak przykładowo PRESBYMAX® są też sposobem na to, by w czasie pojedynczego zabiegu zupełnie uwolnić się od wady w obu oczach.
Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]