Zabiegi korekty wad wzroku z użyciem lasera – femtoLASIK, EBK i inne

Więcej szczegółów o zabiegu femtoLasik znajdziesz w tym miejscu.

Korekta laserowa wzroku to w tej chwili standardowa forma korekcji hyperopii, myopii, presbiopii czy astygmatyzmu, jednakże niewiele pacjentów ma świadomość, że zabiegi te są wykonywane przy użyciu kilku technik.

Zalety metody FemtoLASIK – błyskawiczny powrót do codziennych zadań

FemtoLASIK (popularnie nazywany także All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, bezbolesna, a przy tym w pełni bezpieczna technika korekty takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), dalekowzroczność (do +4 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii) i niekiedy presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – sprawny lekarz optometrysta może zrealizować go w czasie poniżej dwudziestu minut. Zaletą tej metody jest to, że pacjent dość szybko odzyskuje ostrość wzroku – praktycznie w przeciągu dnia po zabiegu może podjąć na nowo swoje codzienne obowiązki. Zabieg realizowany w 2 etapach i w przeciwieństwie do metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy pomocy mikrokeratomu. W metodzie FemtoLASIK najpierw przy pomocy lasera femtosekundowego rozdziela się płatek rogówki o grubości mniej więcej 0,1 mm, a w kolejnej fazie przeprowadza się kształtowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

Pewnym wariantem metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest dostosowana do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu wykonuje się topografię rogówki i na jej podstawie rozplanowuje się wszelkie ruchy wiązki laserowej. Ten wariant zabiegu wykonuje się u osób z astygmatyzmem i hyperopią, których układ optyczny cechuje się nieszablonowym kształtem.

Metody LASEK oraz EBK

Nie tak popularne sposoby korekty wad wzroku to m.in.:
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej zdejmowany jest z rogówki nabłonek (odbudowuje się on później samoistnie), a w następnym kroku modeluje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, gdyż laser nie dochodzi w głębokie warstwy rogówki. Metodę tę można jednak zastosować jedynie do korekty nieznacznych wad wzroku.
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z przeróżnych powodów nie jest możliwe zastosowanie metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płatek nabłonka rogówki odcinany jest alkoholem, a nie wiązką laserową.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]