Tatry, Karpaty, Himalaje – trekkingi o różnych stopniach trudności

Wyprawy w góry mogą przybierać wiele form. Od krótkich spacerów po łatwych szlakach w bezpośrednim otoczeniu ośrodków turystycznych, przez całodniowe, piesze wędrówki po szlakach klasyfikowanych wyżej pod względem skomplikowania, aż po rygorystyczne trekkingi. Żeby wziąć udział w tych ostatnich, niezbędna jest praktyka w wędrówkach po górach (po wytyczonych szlakach, jak i poza nimi), minimum dobra kondycja, a także biegłość posługiwania się sprzętem wspinaczkowym oraz turystycznym. Jakkolwiek za niejednokrotnie gigantyczny trud otrzymujemy możliwość podziwiania przepięknych widoków i obcowania z dziką naturą.

Skala trudności trekkingów

Skala trudności jest uzależniona od terenów, przez które biegną trekkingi. Zawodowcy rozróżniają 3 stopnie trudności wycieczek w tereny górskie. W trekkingach najniższego stopnia uczestniczyć mogą te osoby, które dysponują , a stan ich zdrowia nie jest przeszkodą do większej aktywności. Kolejny stopień trudności wymaga dobrej sprawności i przynajmniej minimalnego doświadczenia w górach – na przykład w Tatrach. Najwyższy poziom to wyprawy dla osób ze znakomitą kondycją, znajomością charakteru wysokich łańcuchów górskich i orientujących się w obsługiwaniu sprzętu, jak również przyzwyczajonych do uciążliwych warunków obozowania w ciągu wielodniowej wyprawy.

Gdzie uprawa się popularne trekkingi?

Trekkingi można praktykować we wszystkich górach. W naszym kraju miłośnicy tego rodzaju rozrywki najbardziej cenią sobie szlaki w Tatrach. Jeśli zaś idzie o inne pasma Europy, największym powodzeniem cieszą się Karpaty Wschodnie, Alpy, graniczące z Azją Kaukaz i Ural, a także bałkańskie Góry Przeklęte. Najbardziej zaawansowane w trekkingu osoby powinny natomiast spróbować swoich sił podczas wycieczki w Karakorum, Andach lub Himalajach.

Adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]