Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Dalsze informacje o sklejkach szalunkowych.

Deski szalunkowe to kluczowy moduł instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wytworzone z innego surowca, jednakże zwykle stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są także wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam niezbędna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. W związku z tym obecnie używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma służy także wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]