Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, aby nadać im należyty kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przestrzeni na bramy, drzwi oraz okna. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek czy też grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można użytkować ponownie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu lub drewna, a także łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Zwykle jednakże stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję łączą narożniki, belki, łączniki i głowice ze stali lub aluminium.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt. Nabycie wszelkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłoby opłacalne . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]