Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Więcej w temacie e-faktury na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – koniec z niepoprawnym odczytywaniem danych z faktur

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie niewiele powie osobie, która nie potrafi go odczytać, jednak dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu będzie w pełni zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednakowy format sprawia, że niezależnie od tego którego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd często spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania w programie księgowym danych z faktur podsyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkowicie eliminują prawdopodobieństwo pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – lepsze uszczelnienie systemu podatkowego

Każdy właściciel przedsiębiorstwa z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), nie muszą przesyłać pliku JPK_FA oraz szybciej odbiorą zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego oraz od towarów i usług. Watro zaznaczyć, iż konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, lecz trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]