Aktualna oferta wymiany dolarów.
W latach 80-tych każdy chciał mieć co najmniej parę banknotów dolarowych, ażeby wpaść na zakupy do Pewexu. Z kolei dziesięć lat później trzymanie oszczędności w tej walucie było oznaką sukcesu w życiu zawodowym. Dziś znaczna grupa Polaków zamawia na co dzień zakupy płacąc dolarami, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz możliwości internacjonalnej wysyłki przedmiotów z dużych globalnych sklepów online. Nic zatem dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wywołuje już emocji, a kupić go da się także bez wychodzenia z domu, gdyż od szeregu lat w naszym kraju funkcjonują kantory online, które wymieniają tę walutę po kursie częstokroć korzystniejszym niż w instytucjach bankowych.
Co powinno się wiedzieć o dolarze amerykańskim?
Nazwa „dolar” pochodzi od słowa “talar”. Tak zwano monety z Czech bite z 1 oz srebrnego kruszcu. I w istocie pierwotnie walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w początkowym okresie miały sporo przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w latach 60-tych XIX w. jako rozwiązanie kryzysu związanego z brakiem monet. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierowych arkuszach, a na mieszance włókien bawełnianych (ok 75%) i lnianych (ok 25%) z domieszką paru innych ingredientów, pozostających tajemnicą państwową. Nie oznacza to jednak, iż amerykańskie banknoty są mocniejsze – ocenia się, że niższe nominały krążą w obiegu mniej więcej 5 lat, natomiast banknoty z nominałem 100$ – do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a powstały z nich materiał jest przekazywany podmiotom, które przerabiają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety pozostają w obiegu aż 30 lat, ale są one także zwykle gubione, a nierzadko wprost wyrzucane przez obywateli USA. Podług analiz tak kończą rokrocznie blisko 62 mln $ w bilonie.
Gdzie sprawdzić kurs dolara?
Dolarem nazywa się kilka walut lecz nie przeczmy, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który w XX wieku był najsilniejszą walutą na świecie i dopiero w ostatnich latach stopniowo zaczął tracić swoją pozycję. Niemniej jednak wymiana dolara wciąż stanowi największą część obrotów na rynku Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara mogą w każdej chwili poznać jego cenę między innymi na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut aktualizowany jest co kilka chwil. Poza tym, można tam przeanalizować historyczne dane dotyczące kursu dolara oraz zestawić jego wartość z bieżącymi kursami popularnych walut.