System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Jeżeli interesujesz się systemem SWIFT, koniecznie zajrzyj w to miejsce.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź świata na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw wydajnego działania bankowości światowej.

Po co nam system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny używany współcześnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, Express Elixir oraz SORBNET.Na całym świecie stosowane są także rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego państwa.

Co jest w związku z tym główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]