Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Skieruj się tu, aby kupić złote monety bulionowe.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mogą robić to na wiele sposobów: nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są bite w ograniczonym nakładzie

Monety ze złota kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z innych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych bądź w związku z pamiętnymi wydarzeniami, stąd ich design wyjątkowo rzadko jest zmieniany. Przeważnie złote monety bulionowe wybijane przez konkretną mennicę różnią się od siebie zaledwie datą emisji. Znamienne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość określa próba oraz ciężar użytego do ich bicia metalu szlachetnego. Plusem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie zamówimy od polskich dostawców?

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednakże emitenci wybijają też monety o nominale 1/50 czy 1/2 uncji złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zwykle z 24 karatowego złota, a więc .9999, ale np. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand emitowane są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu zwiększenie twardości monety, a przez to zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Monety bulionowe z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o ilości czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W asortymencie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc Pandę, Liść Klonowy czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]