Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

Więcej o badaniach psychologicznych Kęty.

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Są one bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien poddać się testom?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D+E. Do badań przystępują też kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy charakteru kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. Najpierw kandydaci przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Następnym etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi wirometr, stereometr i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]