Chcemy się bać czytając książki – literatura kryminalna wciąż na topie

Więcej o literaturze kryminalnej na www.motyleksiazkowe.pl.

Pokaźna grupa czytelników jest zaintrygowana przerażającymi opowiadaniami. Niektórzy gustują w powieściach z pogranicza horroru, inni chcą zanurzać się w dalekie kąciki zawiłych procesów myślowych okrutnych kryminalistów i seryjnych morderców. W gąszczu podcastów i platform streamingowych, na których udostępnionych są tysiące produkcji opowiadających odbiorcom historie z życia wzięte, jak i te w całości zmyślone, wciąż jedną z najlepszych metod styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – czemu sięgamy po makabryczne opowiadania?

Fanatyk thrillerów i powieści kryminalnych natychmiast powie, że chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Oglądając bądź czytając horrory pragniemy na jakiś czas pozwolić ponieść się zniewalającemu odczuciu niepokoju, którego sporadycznie przeżywa się na co dzień. Dzisiaj nie ma dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to najczęściej niestabilność finansowa, praca albo zdrowie. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których ciało produkuje w dużych ilościach adrenalinę, czyli hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Nie bez powodu baśnie Andersena i braci Grimm mają zwykle tak straszny i makabryczny charakter – tak bajki te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa codziennego życia, pokazując im przy okazji, że to co dobre czasem nie wygrywa.

Książki thrillery sprawniej budują klimat niż ich serialowe adaptacje

XXI w. to wiek szybkiej rozrywki. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią kilka godzin, szukają serialu z zamkniętą historią albo filmu na wieczór, którego oglądanie potrwa nie więcej niż parę godzin. Sympatycy klimatycznych kryminałów i thrillerów są wręcz rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które dostępne są na płatnych oraz darmowych platformach VOD. Co wymaga zaakcentowania, często te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, lecz nie są tak solidne jak pierwowzór i ich oglądanie nie zapewnia porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię thriller i kryminalną, odbiera się w odmienny sposób niż serial – dłużej, a więc z większą atencją. W książce każdy opis, rozmowa bądź postać (także ta drugiego planu) kształtuje klimat snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy najczęściej stopniowo, lecz daje to więcej czasu na skrupulatną analizę przedstawionych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli zatem masz czas i uwielbiasz czytać, daj się ponieść horrorom, literaturze kryminalnej oraz thrillerom.

Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa