Jak rozpoznać różne rodzaje batów jeździeckich

Jeśli chcesz kupić palcaty, koniecznie sprawdź https://horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Kupując ubiór jeździecki wypada pamiętać o zaopatrzeniu się także w istotne przybory. Zarówno w trakcie zawodów, podczas poskramiania konia czy jazdy rekreacyjnej, konieczne będzie użycie palcatów i batów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – charakterystyka i ich wykorzystanie

Wymienia się kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe i rzecz jasna palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na minimum 160 a maksimum 200 cm i służy do skłonienia zwierzęcia do miarowego chodu do przodu, przystopowania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener utrzymuje kontrolę nad koniem, równocześnie pozostając w bezpiecznej odległości od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania wytwarzane są głównie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która sprawia, że solidnie trzyma się ręki w każdych warunkach. Przeważnie są składane, lecz w sprzedaży znaleźć można także baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) i na jego końcu jest sznureczek. Korzysta się z niego podczas treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Warto zaznaczyć, iż wykorzystuje się go wyłącznie wówczas, kiedy dżokej nie może wymóc od zwierzęcia preferowanego zachowania za pomocą komunikatów przekazywanych nogą lub dłonią.
palcat skokowy – zwyczajowo zwany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to około 60-75 centymetrów. Zakończony jest zwykle klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz zmusza je do określonego zachowania. Palcatem trąca się delikatnie zwierzę w łopatkę, dlatego też nie jest on długi.

Kiedy smagnięcie palcatem lub batem jest zbyt silne?

W czasie jazdy baty i palcaty trzymamy tak, żeby były ułożone równolegle z wodzami. Jeżeli rączka kończy się pętlą, nie wolno zakładać jej aż do przegubu dłoni, dlatego, że w razie ewentualnego upadku z konia dżokej mógłby doznać obrażeń.

Palcatów oraz batów niezwykle łatwo nadużyć, wobec tego należy za każdym razem stosować je racjonalnie. Za silne smagnięcie może doprowadzić do tego, iż zamiast wypełnić polecenie koń stanie się bardziej niespokojny bądź zacznie kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Jeżeli bat bądź palcat odcisnął ślad na sierści konia to znaczy, iż jeździec uderzył na pewno za mocno.

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]