Typy łańcuchów zimowych

Potrzebujesz łańcucha na koła? Zobacz tu

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. By się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, poruszania się po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]