Właściwości polietylenu i jego zastosowanie w produkcji artykułów foliowych

Dalsze informacje o workach na pojemniki euro.

Folia polietylenowa to produkt, bez którego współczesne życie byłoby całkiem inne. Produkuje się z niej zarówno worki używane w mieszkaniach, jak i artykuły foliowe używane między innymi w sektorze spożywczym.

Worki do skrzynek euro – odporne na niskie temperatury

Polimer etenu, innymi słowy polietylen, stosowany jest chętnie w przemyśle. Worki na śmieci są prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnioną jego formą. Do ich produkcji używa się zarówno polimer etenu o znacznej gęstości (oznaczany skrótem HDPE), jak i polietylen małej gęstości (LDPE). HDPE wyróżnia się wyższą odpornością mechaniczną oraz topi się w wyższej temperaturze, jest jednak mniej przezroczysty. Z folii HDPE wykonuje się m.in. solidne worki na odpady. Tymczasem LDPE jest bezzapachowy, transparentny i bardziej miękki, a dzięki temu nadzwyczaj giętki. Nie jest tak wytrzymały na wysokie temperatury, lecz w tych niższych zachowuje swoją sprężystość. Jest to przydatne w przemyśle spożywczym, szczególnie tam, gdzie przechowuje oraz dostarcza się zamrożone żywność, np. w przetwórstwie mięsnym. Dla sektora spożywczego z LDPE wytwarza się worki foliowe na mięso E2 dopasowane do skrzynek o kilku pojemnościach. Co istotne, worki do tego przeznaczone muszą uzyskać certyfikaty pozwalające im na kontakt z artykułami spożywczymi.

Inne artykuły foliowe z polietylenu

Z polimeru etenu wytwarza się także mnóstwo innych artykułów dla rozlicznych branż przemysłu. To przykładowo zakrętki, różnego rodzaju opakowania, przejrzysta folia pakunkowa, a nawet mocne żyłki czy żagle. Jest to też materiał, z którego Global Food Hygiene – polski producent odzieży ochronnej – opracował antystatyczne, transparentne peleryny jednorazowego użytku dla branży fryzjerskiej. Peleryny produkowane są z LDPE w paru barwach i w dwóch rozmiarach, a pakowane są w postaci praktycznej rolki ze zrywką, którą można umieścić w dozowniku.

Adres:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]