Żywność eko – nie każdy produkt może zasłużyć na to miano

Chcesz kupić zdrową żywność? Wejdź na https://artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od prężnego rozwoju przemysłu spożywczego, który obserwujemy od początku XX w., artykuły jedzone przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej wypełniać różnorodnymi związkami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Jednakże wraz z dojrzewającym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co konsumują i jak może to oddziaływać na ich zdrowie, ostatnimi czasy coraz częściej poszukują oni artykułów wytworzonych z żywności nieprzetworzonej.

Czym charakteryzuje się eko żywność?

By jakiś wyrób dostępny w naszym kraju mógł nazywać się „eko”, musi sprostać kilku wymogom. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wykonane muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty nadawane przez upoważnione do tego instytuty. Najważniejszym jednak atrybutem spożywczych produktów eko jest to, iż zastosowane do ich przyrządzenia owoce i warzywa uprawiano z zachowaniem najważniejszych reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z syntetycznych nawozów ani pestycydów, które mogłyby negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, ale które również szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy wywołują zakwaszenie gleby bądź zatruwają wody gruntowe, a opryski upraw syntetycznymi pestycydami nierzadko powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy owoce i warzywa mają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to znaczy, iż mniej tych niepożądanych substancji przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na opakowaniu zdrowej żywności ekologicznej

Przetwory eko podlegają stałemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym też w trakcie transportu oraz przechowywania. Co istotne, gdy produkt spełnia wymogi, jego wytwórca nie licząc typowych informacji między innymi o temperaturze składowania, dacie trwałości, możliwych alergenach i wadze netto, miejscu produkcji ingredientów, musi również koniecznie wskazać numer ID organu kontrolnego dany artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli białe gwiazdki, które tworzą w kształt liścia. Szukając żywności eko trzeba więc czytać wnikliwie etykiety wyrobów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o uzyskanych certyfikatach.

Adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]